مقالات جدید

برای اطلاع از مقالات جدید در حوزه کشاورزی و باغبانی اینجا کلیک نمایید .

اطلاعات بیشتر

آموزش

در این بخش میتوانید آموزشهای لازم را در زمینه های مختلف کشاورزی ، باغبانی و ... فرا گیرید.

اطلاعات بیشتر

لیست پارک ها و باغ های شهر کرمان

در این بخش به معرفی پارک ها و باغ های شهر کرمان پرداخته شده است .

اطلاعات بیشتر

با انتقال آب مازاد از چاه‌های بلوار جمهوری:

مشکل آبرسانی به درختان پارک جنگلی شهید باهنر کرمان برطرف شدمدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمان گفت: به منظور نجات درختان پارک جنگلی شهید باهنر از کم آبی، آب مازاد چاه‌های بلوار جمهوری به پارک جنگلی شهید باهنر کرمان  انتقال داده شد که با این اقدام مشکل آبرسانی به درختان این پارک در حال حاضر برطرف شده است.

یدالله علیزاده با اشاره به این که این اقدام با همکاری شهرداری‌های منطقه دو و سه شهر کرمان انجام شده است، خاطرنشان کرد: با انتقال آب مازاد از چاه‌های بلوار جمهوری، در حال حاضر دوره آبیاری درختان پارک جنگلی شهید باهنر کاهش یافته و آبیاری با کیفیت بهتر و در مدت زمان کوتاه تر انجام می‌شود.

وی همچنین از تغییر سیستم آبیاری فضای سبز در رفیوژ بلوار امام رضا و بلوار آیت الله صدوقی (جاده تهران) تا پارک مسافر خبر داد و گفت: با اتصال به  شبکه آب خام، فضای سبز رفیوژ وسط این دو بلوار و همچنین  گل تپه های بلوار آیت الله صدوقی به آبیاری تحت فشار مجهز شده است.

لازم به ذکراست آبیاری فضای سبز در این دو بلوار قبل از اتصال به شبکه آب خام، با تانکر انجام می‌شده است.

 

آیین افتتاحیه رویداد حافظه چوب در کرمان برگزار شد

 


 


 
صبح امروز با حضور شهردار کرمان و معاونان و نیز جمعی از مدیران شهری و هنرمندان آیین افتتاح رویداد حافظه چوب در کرمان برگزار شد.
سیدمهران عالم زاده در این مراسم با اشاره به اینکه فضای سبز شهری عملکردهای زیادی دارد، گفت: تثبیت خاک، کنترل آلایندگی محیط و تصفیه هوا از جمله کارکردهای فضای سبز شهری محسوب می شوند اما نقش خوبی که فضای سبز در شهرها دارد، ایجاد روحیه نشاط و شادابی در شهروندان است.
وی در ادامه با بیان اینکه هنر نقش بسیار مهمی در روند تکامل اجتماعی دارد، برگزاری رویداد هنری حافظه چوب را اتفاقی خوب در حوزه فضای سبز شهری دانست.
عالم‌ز‌اده افزود: این رویداد در واقع تلفیقی از هنر و زیبایی است که با استفاده از درختان و فضای سبز و با حضور هنرمندان در حال برگزاری است که این امر بیانگر کارکرد اجتماعی درختان و فضاهای سبز است.
وی با اشاره به اینکه کارکرد اجتماعی درخت و خاطره جمعی که درخت برای مردم می سازد بسیار حائز اهمیت است، گفت: در این راستا برپایی رویداد هنری حافظه چوب، می تواند در شناساندن این کارکرد درخت به مردم نقش داشته باشد و در خاطره جمعی نقش ببندد.
عالم زاده با تاکید بر ضرورت حفاظت از این خاطره جمعی افزود: امیدواریم این رویداد هنری نهادینه شود و هر سال شاهد برگزاری این گونه برنامه ها با حضور هنرمندان و مردم باشیم.
 
 معاون سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمان و دبیراجرایی سمپوزیوم رویداد حافظه چوب نیز در این مراسم گفت: توجه و اهمیت به رویداد های فرهنگی و هنری در کنار اقدامات عمرانی نقش بسیار مهمی در رشد و پیشرفت جامعه دارد.
 
عماد محسنی تکلو در ادامه با اشاره به اینکه درخت یک عنصر طبیعی در فضاهای شهری محسوب می شود که در کنار زیبایی بخشی به فضای شهری،  باعث مطبوع شدن هوا  نیز می شود، افزود: در تاریخ نیز این عنصر طبیعی نقش مهمی دارد و در واقع درخت در کنار همه مولفه های شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید در حفاظت از آن تلاش کنیم.
 
محسنی تکلو در خصوص رویداد هنری حافظه چوب گفت: در این راستا هنرمندان در قالب یک فراخوان، طرح های خود را ارائه دادند و قرار است 16 هنرمند طرح های خود را طی یک هفته در قالب سمپوزیوم، روی 16 درخت اجرایی می کنند.
 
وی با اشاره به اینکه زمان ارسال طرح‌ها به دبیرخانه، ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۸و انتخاب آثار، ۳۰ خردادماه ۱۳۹۸ بود، افزود: این رویداد از 22 الی 28 تیرماه سال جاری با حضور هنرمندان و مردم برگزار می شود.
محسنی‌تکلو خاطرنشان کرد: به طرح برگزیده‌ی رویداد در آیین اختتامیه، جایزه ویژه درویش خان اهدا می‌شود.
 

طرح توسعه شبکه آب خام راهی برای نجات فضای سبز شهر کرمان

 

 
 

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: کمبود آب، مشکل بزرگ فضای سبز شهر کرمان است.

ید الله علیزادهافزود: امیدواریم با پیگیری شهردار کرمان و با طراحی و  اجرای طرح توسعه شبکه آب خام، حفر چاههای جدید و استفاده از شبکه آبیاری تحت فشار، بتوانیم مشکل کم آبی فضای سبز شهر کرمان را  برطرف کنیم

وی با اشاره به این که تعدادی از پارک های شهر با آب شرب شهری آبیاری می‌شدند؛ افزود: اولویت اول، تامین آب شرب مردم است که با توجه به کمبود آب، تصمیم گرفتیم آبیاری فضای سبز با آب شرب به حداقل برسد و به جای آن با تانکر آبیاری انجام شود.

وی  مشکل آبرسانی با تانکر را پایین آمدن کیفیت آبیاری عنوان و خاطرنشان کرد: این وضعیت موجب افزایش دوره‌ی آبیاری فضای سبز می شود.

علیزاده افزود: با تغییر این رویه، در حال حاضر آبیاری بیست روزه طی دوره  60 تا 70 روزه انجام می شود که  برای رفع این مشکل به دنبال انجام کارهای اساسی و زیربنایی هستیم که یکی از این موارد توسعه شبکه آبیاری آب خام است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان به حمایت شهردار کرمان از این طرح اشاره کرد و گفت: مطالعات طرح توسعه شبکه آب خام توسط شرکت آب بید انجام و اعتباراتی برای آن درنظر گرفته شده است که در صورت آماده شدن کامل طرح، درآینده اجرایی می شود.

وی متراژ شبکه موجود آب خام در سطح شهر کرمان را در حال حاضر 329 کیلومتر عنوان کرد و گفت: از سال1394 تا 1396 حدود 24 کیلومتر به طول شبکه آب خام افزوده شده که این میزان توسعه موجب حذف 102 امتیاز آب شرب از فضاهای سبز شهر کرمان شده است.

علیزاده ادامه داد : با پیگیری مهندس عالم زاده شهردار کرمان به زودی به سمت توسعه شبکه آب خام پیش خواهیم رفت که در این صورت فضای سبز شهر کرمان از جمله پارکها، دیگر با آب شرب آبیاری نخواهند شد.

وی در مورد کیفیت آب شهر کرمان گفت: آب مورد استفاده برای فضای سبز سختی بالایی دارد و شوری یا ec آب بین 1500 تا 5000 است که البته برای جبران این مشکل به سمت کاشت گونه های مقاوم و کم آب پیش رفته ایم.

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان:

باید سهم شهرداری را از پساب فاضلاب بگیریم

شهرداری ها از پساب فاضلاب شهری سهم دارند

 

 

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: اجرا و بهره برداری از پساب فاضلاب شهری به طور کامل به یک شرکت خصوصی واگذار شده در حالی که شهرداری ها از پساب فاضلاب جهت تامین آب فضای سبز سهم دارند اما شهرداری کرمان از این پساب بی بهره است.

یدالله علیزاده با اشاره به مشکل کم آبی برای آبیاری فضای سبز افزود: یکی از راههایی که می توان فضای سبز را حفظ کرد، استفاده از پساب فاضلاب شهری است که کلان شهرهای دیگر از این امکان بهره مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: اغلب کلان شهرهای کشور سهم خود را از پساب فاضلاب گرفتند که امیدواریم با حمایت شهردار و استاندار این مشکل برطرف شود و ما بتوانیم سهم فضای سبز شهری را از پساب فاضلاب دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: سفره های آب زیرزمینی کافی نیست و در آینده مشکلات آبی ایجاد می‌شود که باید به فکر منابع جایگزین آبیاری فضای سبز شهری باشیم که یکی از مهمترین این جایگرین‌ها استفاده از پساب فاضلاب است.

علیزاده با بیان اینکه شهرداری در راستای کاهش مصرف آب در فضای سبز اقداماتی انجام داده است؛  افزود: حذف چمن و گونه‌های گیاهی با مصرف آب بالا از فضای سبز و جایگزین کردن گونه‌های گیاهی با مصرف آب کم از جمله درختان سوزنی برگ و گیاهانی که بیشتر کاربرد پوششی دارند از جمله این اقدامات است.

وی ادامه داد : در سه ماهه نخست سال جاری10 هزارو 867 متر مربع گیاهان پوششی کاشت شده و چهار هزارو 323 متر مربع آبیاری تحت فشار اجرا شده است.

طی سه ماهه ابتدای سال:


بیش از 10 هزار متر مربع به فضای سبز شهری شهر کرمان افزوده شده است 


 

مدیرعامل سازمان سیما،منظر وفضای سبز شهری شهرداری کرمان گفت: طی سه ماهه اخیر حدود10 هزارو 411 متر مربع به فضای سبز شهر کرمان افزوده شده است.
یدالله علیزاده افزود: اجرای فضای سبز میدان آزادی، درختکاری رفیوژ نسیم در شهرک مطهری،درختکاری رفیوژ شهید سجادی شهرک مطهری واجرای فضای سبز لچکی های محدوده پل ابوذر از جمله اقدامات انجام شده دراین راستا بوده است.

وی به 456 متر مربع کاشت یا واکاری چمن اشاره وخاطرنشان کرد:354هزار نهال ازگلهای فصلی و 18 هزار نهال از گیاهان چند ساله درمدت مذکور در سطح شهر کاشته شده است.

علیزاده ازکاشت سه هزار اصله درخت و ودو هزار873 اصله درختچه خبرداد وگفت: هزارو 400 اصله درخت نیز طی سه ماهه نخست سال جاری هرس شده است.
وی فضای سبز کل شهرکرمان را 980 هکتار عنوان کرد وافزود: از این تعداد 208 هکتار متعلق به پردیسان قائم و210 هکتار به کمربند سبز تعلق دارد
مدیرعامل سازمان سیما،منظر وفضای سبز شهری شهرداری کرمان فضای سبز شهری را 570 هکتار دانست وافزود: سرانه فضای سبز شهر کرمان هفده و چهار دهم مترمربع است که با توجه به این که شهر کرمان کویری وکم آب است به نسبت وضعیت خوبی دارد و تمام تلاش شهرداری کرمان حفظ فضای سبزو اجرای طرح های بنیادی برای تامین آب مور نیاز فضای سبز شهری است.
وی از فعال بودن 10 هکتار مجموعه تولید گل وگیاه خبرداد وتصریح کرد: چهارهکتاراز مجموعه تولیدی به کاشت انواع درختان ازجمله زبان گنجشک، اقاقیا،عناب تلخ وانواع درختان سوزنی مقاوم وکم آب اختصاص دارد وقصد داریم در آستانه قرار گرفتن در سال جدید گلهای فصلی بیشتر و متنوع تری را آماده کنیم

مدیرعامل

مهندس یدالله علیزاده

 

ورود کابران

حاضرین در سایت

ما 429 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top