مقالات جدید

برای اطلاع از مقالات جدید در حوزه کشاورزی و باغبانی اینجا کلیک نمایید .

اطلاعات بیشتر

آموزش

در این بخش میتوانید آموزشهای لازم را در زمینه های مختلف کشاورزی ، باغبانی و ... فرا گیرید.

اطلاعات بیشتر

لیست پارک ها و باغ های شهر کرمان

در این بخش به معرفی پارک ها و باغ های شهر کرمان پرداخته شده است .

اطلاعات بیشتر

واکاری و لکه گیری فضای سبز شهر انجام می شود

 

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با بیان این که طرح فضای سبز  بولوار جمهوری به زودی عملیاتی خواهد شد، از  واکاری و لکه گیری فضای سبز سطح شهر خبر داد.
علیزاده با اشاره به آفت زدگی درختان نارون گفت: در این راستا در حال کاشت درختچه ها و درختان سازگار با آب و هوای کرمان شامل پیراکانتا، خرزهره، عناب تلخ، زبان گنجشک و درختان سوزنی برگ در سطح شهر و جایگزین کردن آنها با درختان نارون هستیم.
وی با بیان اینکه سازمان پارک ها و فضای سبز از سال 1382با هدف ایجاد، نگهداری و اداره‌ی کلیه امور پارک ها،  فضای سبز و وسایل تفریحی و انجام هرگونه تحقیقات علمی و کشاورزی در ارتباط با مسائل فضای سبز و طرح و برنامه ریزی در جهت گسترش این امر در شهرداری کرمان راه اندازی شده است، افزود: هم اکنون 15 سال از فعالیت این سازمان می گذرد.
 علیزاده ادامه داد: این سازمان از اوایل نیمه دوم امسال با چارت و عنوان جدید سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با فعالیت گسترده تر به کار خود ادامه می دهد.
 وی نظارت، اجرا و رسیدگی به فضای سبز، تبلیغات محیطی، آثار حجمی، المان های شهری، مبلمان شهری ،نقاشی های دیواری ،سازه های فرهنگی و .. را از جمله محدوده وظایف این سازمان برشمرد.
 سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری مساحت فضای سبز شهر کرمان تا پائیر امسال را 980 هکتار عنوان کرد و گفت: از مجموع فضای سبز،  258 هکتار آن مربوط به مجموعه جنگل قائم ،210 هکتار کمربند سبز ،122 هکتار در منطقه یک شهری ،131 هکتار در منطقه دو شهری ،176 هکتار در منطقه سه شهری و مابقی در منطقه چهار شهری قرار دارد.
وی  سرانه فضای سبز شهر کرمان تا مدت یاد شده را حدود 18 متر مربع به ازای هر فرد عنوان کرد.
 سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در خصوص وضعیت کمربند سبز شهر کرمان نیز با بیان اینکه فاز اول آن از بولوار شاهد (روستای شیشه گر) تا جاده جوپاری به طول 5 کیلومترو عرض 300 متر ) بامساحت 150 هکتار انجام شده است، فاز دوم آن را از جاده جوپاری تا ابتدای جاده هفت باغ به طول 6 کیلومتر و عرض 100 متر با مساحت 60 هکتار عنوان کرد.
 علیزاده ادامه داد: به همت واحد حفظ نباتات این سازمان اقدامات خوبی در سطح شهر در طول سال انجام می شود که می توان به عملیات هرس اشاره کرد.
 وی با اشاره به اینکه  هرس تابستانه یا هرس سبز شامل حذف پاجوش و تنه جوش و شاخه های مزاحم و شکسته است، توسط این واحد انجام می شود، ادامه داد: هرس گیاه پزشکی در تمام طول سال جهت دفع آفات و بیماریها و حذف شاخه های بیمار و آفت زده و همچنین هرس زمستانه که از اواخر آبان ماه شروع شده و تا اواخر زمستان ادامه دارد نیز انجام می شود.
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در بخش دیگری از صحبت های خود زمان اوج حمله آفات و خسارت انواع بیماری ها به درختان را از اواخر فروردین تا اواخر خردادماه عنوان کرد و گفت: مبارزه در این محدوده زمانی آغاز  می شود و در بیشتر موارد با شدت کمتر تا مردادماه ادامه دارد.
 وی  ادامه داد : در این راستا انواع مبارزه با آفات به صورت های  شیمیایی، فیزیکی (تله های فرمونی و تله های زرد رنگ و فنرزنی درختان نارون ) و بیولوژیک (رها سازی کفشدوزک
استرالیایی و حمایت از کفشدوزک اسپانیایی) انجام می شود.
 وی اظهار کرد: بیشترین مبارزه شیمیایی روی گیاهان نارون ، زبان گنجشک ، کاج ، چمن ، رز  ،    گلهای فصلی و سوسک برگخوار نارون، شپشک آرد آلود سروها و کنه (انواع گونه ها ی آن) انجام می شود.
 علیزاده در ادامه مساحت تحت پوشش آبیاری تحت فشار تا پاییز امسال را  245 هکتار عنوان کرد و افزود: 25  درصد از فضای سبز تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار دارد.
 وی گفت: متراژ شبکه موجود آب خام در سطح شهر در حال حاضر 329 کیلومتر است.
 
وی یادآور شد: در حال حاضر 36 حلقه چاه فعال و 16 حلقه غیر فعال  در دست اقدام جهت فعال سازی در شهر کرمان وجود دارد که برای تامین آب فضای سبز شهر کرمان استفاده می شود.
 سرپرست سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری مساحت مجموعه تولید گل و گیاه شهرداری را  10 هکتار اعلام کرد.
 وی ادامه داد: در این مجموعه 12 شاسی جهت ریشه دار کردن قلمه استفاده می شود و
 22 شاسی به مساحت 600 متر مربع جهت نگهداری نهال های آپارتمانی ،کاکتوس ،خزانه گل های فصلی از جمله بنفشه و شب بو به مساحت 1800 متر مربع وجود دارد.
 وی اظهار کرد: روزانه 80 هزار نهال فصلی از این مجموعه به سطح شهر منتقل و کاشته می شود.
 علیزاده یاداور شد: در انتهای مجموعه تولید ،عملیات تسطیح جهت  کاشت انواع کاج ،کاج تهران
 و انواع سرو زبان گنجشک و عناب تلخ در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد: در جهت کشت گل های فصلی تا یک سال آینده و درخت تا سه سال آینده به خودکفایی خواهیم رسید
 وی از اجرای عملیات احداث استخر، جهت ذخیره آب در انتهای این مجموعه با ظرفیت حدود 450 متر مکعب خبر داد.
وی از طراحی و چیدمان یک سفره هفت سین برای نوروز 98 توسط این سازمان خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری کارها و اقدامات خوبی برای ارتقای فضای سبز شهر کرمان انجام خواهیم داد. به طوری که شاهد سه برابری کار میدانی این سازمان جهت کاشت گل و گیاه و درخت و درختچه ،گل آرایی و احیای فضای سبز بولوار جمهوری خواهیم بود.
 گفتنی است مدتی است سازمان پارک ها و فضای سبز شهر کرمان به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تبدیل شده و مدیریت این مجموعه نیز تغییر کرده است. هم اکنون این سازمان با سرپرستی علیزاده فعالیت می کند.
 

مدیرعامل

مهندس یدالله علیزاده

 

ورود کابران

حاضرین در سایت

ما 105 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top