مقالات جدید

برای اطلاع از مقالات جدید در حوزه کشاورزی و باغبانی اینجا کلیک نمایید .

اطلاعات بیشتر

آموزش

در این بخش میتوانید آموزشهای لازم را در زمینه های مختلف کشاورزی ، باغبانی و ... فرا گیرید.

اطلاعات بیشتر

لیست پارک ها و باغ های شهر کرمان

در این بخش به معرفی پارک ها و باغ های شهر کرمان پرداخته شده است .

اطلاعات بیشتر

شوری خاک و تأثیر آن بر رشد گیاهان

استان کرمان با توجه به واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک کشور همواره با مشکل شوری خاک و آب  مواجه بوده  که این عامل تأثیر زیادی بر نحوه رشد گیاهان گذارده است، به طوریکه مشکل مذکور علاوه بر کاهش شدید محصول در کشاورزی و ایجاد مشکلات عدیده برای کشاورزان این مناطق، از مهمترین عوامل محدودیت کاشت گونه های گیاهی در فضاهای سبز شهری است.

شوری نماینده حضور یا مقدار اضافی از املاح محلول در خاک است که میزان آن با EC نمایش داده می شود . (EC به معنی هدایت الکترولیت محلول خاک است که از عصاره اشباع خاک به دست می آید.) و خاک شور به خاکی اطلاق می شود که دارای EC بیش از 4 باشد. ( خاک با EC کمتر از 4 ، غیر شور است و حالصخیز ترین خاکها EC کمتر از 1 دارند. )

شوری خاک در مناطق و اقلیمهای خشک و نیمه خشک دیده می شود که علت این شوری کمبود بارندگی و نیز سرعت تبخیر زیاد آب است که باعث عدم انحلال نمکها ، عدم آبشویی و در نتیجه تراکم نمک در قشر خاک می گردد. ( به طوریکه در مناطق خشک و نیمه خشک سطح خاک دارای شوره سفید رنگی است.) و این در حالی است که در مناطق پرباران ، به علت بارندگی زیاد ، آب باران ، نمکهای موجود در قشر خاک را شسته و با خود از سطح زمین حمل می کند. ضمن اینکه سرعت پایین تبخیر در این مناطق مانع از تجمع نمک در خاک             می گردد.

نمک می تواند در اثر تجزیه و تخریب عوامل جوی روی سنگهای ( آذرین و...) به دست آید یا به صورت بخار، گاز ، مواد مذاب و ... از دهانه آتشفشان خارج گردد. در هر حال نمک به دست آمده ، در اثر حرکت آب و یا به طور مستقیم وارد دریا خواهد شد. پس می توان گفت منبع تمام نمکها دریاست و در اثر چرخه دائمی و بسته بین دریا و خشکی ، بین آنها در حال مبادله است .

ترکیبات خاک شور

به طور کلی در خاک املاح زیادی وجود دارد اما مهمترین املاحی که شوری را سبب می شوند شامل موارد زیر می باشد:

کاتیون های ( سدیم، کلسیم و منیزیم) و آنیون های ( کلر، سولفات، کربنات و بی کربنات) که ترکیب آنها تشکیل نمکهای : کلرور سدیم، سولفات سدیم، کلرور منیزیم، کلرور کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات منیزیم، بی کربنات سدیم، کربنات سدیم و بی کربنات کلسیم را            می دهد.

میزان سمیت و مخرب بودن یک نوع نمک در درجه اول به میزان حلالیت آن بستگی دارد، اثرات مخرب ناشی از بی کربنات سدیم ، کلرور سدیم ، سولفات و کربنات سدیم بیشتر از سولفات منیزیم و کلرور کلسیم است به طوریکه اثر کربنات سدیم تقریباً 10 برابر مخربتر از سولفات منیزیم و کلرور کلسیم ذکر گردیده است.

بافت خاک نیز در میزان جذب نمکها و کاهش یا افزایش اثرات مخرب آن نقش مؤثری دارد و خاکهای بافت ریز به علت کاهش آبشویی                ( زهکشی پایین) و... اثر مخربتری نسبت به خاک بافت درشت و شور دارد.

اما اصلی ترین عامل ایجاد خسارت به گیاه در اثر شوری:

وجود املاح زیاد در خاک است که باعث افزایش غلظت محلول خاک شده و این موضوع سبب می گردد، حتی در شرایطی که آب در دسترس گیاه وجود دارد، به علت اختلال در فرایند اسمز ، ریشه قادر به جذب آب نبوده و حتی در شوری زیاد خاک ،  گیاه مقداری آب را نیز از دست بده که در این حالت گیاه دچار خشکی فیزیولوژیکی می گردد.

 

گزیده ای از کتب:

-         جعفری، محمد. 1379. خاکهای شور در منابع طبیعی. انتشارات دانشگاه تهران

-         ب، ک، گارگ. آی سی، گوپتا. 1381 . رشد گیاهان در اراضی شور و بایر . ترجمه: دکتر نادعلی باباییان و دکتر میرخالق ضیاء تباراحمدی. چاپ اول. انتشارات دانشگاه مازندران.

-         دیانت نژاد، حسن. علی اصغر بهفر(ترجمه). 1367. بیابان ( پژوهشهای علمی) بررسی های بوم شناسی گیاهان در محیطهای شور . انتشارات دانشگاه تهران.

مدیرعامل

مهندس ایمان سیف الهی

 

ورود کابران

حاضرین در سایت

ما 82 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top